AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

AUKSO. ORKIESTRA KAMERALNA MIASTA TYCHY

 

Orkiestra festiwalowa

W lutym 1998 roku powstał jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej, niż miejscem pracy – raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Tak narodziło się AUKSO – z greckiego: wzrastanie. Nazwa, jaką wybrał sobie zespół, nie jest przypadkowa; będąc wyrazem twórczej aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia i konsekwencji, o podejmowaniu wyzwań i otwarciu.

AUKSO koncertuje w kraju i za granicą (Włochy, Hiszpania, Brazylia, Niemcy, Austria, Dania, Francja, Irlandia, Szwecja, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Litwa, Brazylia, Chiny), a w historię własną orkiestry wpisana jest jej współpraca z artystami tej miary, co Piotr Andryszewski, Rudolf Barshai, Howard Shelly, Andrzej Bauer, Jerzy Maksymiuk, Mark Minkowski, Jacek Kasprzyk, Daniele Alberti, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak, Volker, Schmidt-Gertenbach, Olga Pasiecznik

czy The Hilliard Ensemble. Są występy na festiwalach, m.in. Wielkanocnym Ludwiga van Beethowena, SESC Sao Paulo, Wratislavia Cantans, Warszawskiej Jesieni, Auditorio Palacio de Congresos da Saragossa, Caja Dero, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, Festival Sotto La Rocca – Włochy, Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej, Festiwal Dialogu Czterech Kultur, Jazz Jamboree oraz wiele innych, są płyty z polską muzyką współczesną: zespół nagrywał m.in. utwory Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. I jest strefa pogranicza: łączenia klasyki z jazzem, rockiem, szukania wspólnego dla nich mianownika – lub odwrotnie: zabawy przeciwieństwami i zderzania odrębnych muzycznych języków. AUKSO koncertowało i nagrywało m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Motion Trio i Voo Voo.

AUKSO ma też swój własny festiwal. Od 2000 roku, każdego lata w Augustowie i okolicach odbywa się impreza pn. „Letnia Filharmonia AUKSO”, którego orkiestra jest gospodarzem. W niepowtarzalnej atmosferze jednego z najpiękniejszych zakątków Polski odbywają się koncerty, warsztaty i kursy mistrzowskie, które przyciągają tysiące miłośników muzyki i artystów z całego kraju.

AUKSO wzrasta. Sezon po sezonie poszerzając repertuar, powracając w miejsca dobrze znane i przejmując nowe zaproszenia. Cieszy się coraz większym kręgiem wiernej publiczności i entuzjastów proponowanej perzeń sztuki.          Jest jedną z najznakomitszych europejskich orkiestr – wszechstronnym zespołem, który od początku się wyróżniał      i mądrze pielęgnując własną indywidualność, w wyraźny sposób zaznacza swą obecność w życiu kulturalnym Europy.