Wieczór z wirtuozami
Niebawem Tychy po raz kolejny zamienią się w europejską stolicę muzyki – już po raz dziewiętnasty za sprawą Śląskiej Jesieni Gitarowej przeniesiemy się w świat niezwykłych możliwości tego instrumentu, będziemy podziwiać talent, pasję oraz wrażliwość gitarowych artystów. Pierwsza taka okazja nadarzy się już 29 września: organizatorzy festiwalu zapraszają Państwa tym razem w mury Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.
Poprzeczka festiwalowych wrażeń zostanie postawiona wówczas niezwykle wysoko: nie może być wszak inaczej, gdy na estradzie pojawią się prawdziwi wirtuozi. Postaci Marcina Dylli i Marka Nosala właściwie przedstawiać nie trzeba: nazwiska obu wykonawców doskonale znane są w środowisku artystów, kompozytorów, krytyków i sympatyków sztuki gitarowej tak w kraju, jak i za granicą. Panowie na przestrzeni lat zdobywali laury w najważniejszych w Polsce i na świecie konkursach gitarowych, prowadzą niezwykle intensywną działalność koncertową, mogą pochwalić się bogatą dyskografią oraz – jako pedagodzy m.in. Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – gronem wybitnych, wykształconych przez siebie uczniów (prof. Marek Nosal pełni obowiązki dziekana Wydziału Instrumentalnego katowickiej uczelni, a od niemal dekady jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego Śląska Jesień Gitarowa w Tychach).
Podczas wrześniowego koncertu gitarzystom towarzyszyć będzie znakomita Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Norberta Twórczyńskiego – dyrygenta młodego pokolenia, który od sezonu 2022/2023 pełni funkcję kierownika orkiestry w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa (działalność artystyczną młody maestro łączy z dydaktyką w Akademii Sztuki w Szczecinie). Program spotkania przedstawia się niezwykle ciekawie, czeka nas dźwiękowa podróż od XIX stulecia do czasów współczesnych. Muzyczną klamrę spinającą wieczór będą symfonie na orkiestrę smyczkową Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego (X – h-moll oraz VII – d-moll). Stanowią one wybór z trzynastu utworów reprezentujących ten gatunek w dorobku Mendelssohna. Wyszły spod pióra kilkunastoletniego wówczas geniusza, nawiązującego w nich do znanych mu i cenionych klasycznych wzorców. Wysłuchamy dwóch koncertów z gitarą w roli głównej. Ich hab’ auch Arme ausgestreckt – Mirage, dzieło zmarłego przed kilku laty Anatolijusa Šenderovasa, jednego z najbardziej cenionych kompozytorów litewskich. Jego muzykę cechuje indywidualny styl oparty na umiarkowanym użyciu nowoczesnych środków i głębokiej, szczerej emocjonalności; jak powiedział sam Šenderovas: „Dzięki jasnej stronie ludzie utożsamiają się z moją muzyką, bo łączą ją z życiem”. Concerto eufonico to z kolei propozycja autorstwa śląskiego kompozytora, jednego z przedstawicieli Pokolenia ’51 Aleksandra Lasonia. Twórcy, dla którego wielką inspirację stanowią m.in. natura, sacrum i wolność wywodząca się z improwizacji. Utwór ten zapisał się w festiwalowej historii – powstał bowiem z myślą o ostatniej edycji Śląskiej Jesieni Gitarowej, podczas której doczekał się swojej premiery. Concerto eufonico napisany został na gitarę amplifikowaną i trzy grupy smyczkowe amplifikowane, a dwa lata temu po raz pierwszy wykonał go właśnie Marek Nosal. Nie pozostaje nic innego, jak wpisać w kalendarzu zajęty ostatni niedzielny, wrześniowy wieczór: to właśnie wtedy wspólnie będziemy odnajdywać fantastyczne muzyczne światy, jakie otworzy przed nami pierwszy z koncertów tegorocznej Śląskiej Jesieni Gitarowej.
Agnieszka Nowok-Zych