ROLF LISLEVAND

ROLF LISLEVAND

 

Choć Rolf Lislevand znany jest od lat jako utalentowany gitarzysta i lutnista barokowy, w ostatnim czasie raczej unikał prezentowania wykonywanej muzyki w tak zwany autentyczny sposób. Twierdzi bowiem, że odtworzenie muzyki w takim brzmieniu, w jakim ją pierwotnie słyszano, nie jest teraz możliwe. Obecnie stara się nadać muzyce barokowej brzmienie dwudziestopierwszowieczne, często nadając jej charakter nowoczesny, a nawet jazzowy. Zazwyczaj wykonywał utwory solowe, jak i kameralne oraz wokalno-instrumentalne, w późniejszym czasie z własnym zespołem. Znaczną część wcześniejszej kariery Lislevand spędził jako członek grupy Hesperion XX (później Hesperion XXI) Jordiego Savalla, z którym dał wiele koncertów i pojawił się na wielu nagraniach. Wielokrotnie nagradzane rejestracje jego autorstwa znaleźć można w katalogach takich wytwórni, jak ECM Records, Naïve i Astree-Auvidis.

Rolf Lislevand urodził się w 1961 roku w Oslo. Studiował muzykę i gitarę w Norweskiej Akademii Muzycznej. Następnie uczył się w Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii w klasie lutni Hopkinsona Smitha oraz Eugena Dombois’a. Obecnie jest profesorem lutni oraz dawnych instrumentów szarpanych w Hochschule für Musik w Trossingen w Niemczech oraz w Conservatoire National Supérieur de Musique w Lyonie we Francji.

Ostanie nagranie jego zespołu, krążek Scaramanzia, otrzymał nagrodę ECHO Klassik 2016, a jego ostatnia płyta solowa – La Mascarade – zdobyła nagrodę Diapason d’Or de l’Année 2016.