{oh!} Orkiestra Historyczna

{oh!} Orkiestra Historyczna

 

„(…) to największe odkrycie ostatnich lat!” , Adam Rozlach, Polskie Radio

 

{oh!} Orkiestra Historyczna została założona w 2012 roku w Katowicach przez grupę instrumentalistów – entuzjastów i miłośników muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki oraz menedżera Artura Malke.

Poświęcając się wykonawstwu historycznemu, członkowie {oh!} Orkiestry nie zapominają o możliwie bliskim docieraniu z muzyką do słuchaczy. Praca nad każdym elementem dzieła, podkreślająca znaczenie muzyki w wymiarze retorycznym, owocuje koncertami, których celem jest nie tylko znakomita komunikacja między wykonawcami, ale przede wszystkim pomiędzy muzykami a słuchaczami. Już od pierwszego koncertu ten rodzaj korespondencji został dostrzeżony i doceniony przez krytyków, a także zapraszanych do współpracy solistów.

W ciągu sześciu lat działalności dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół, przy wsparciu Miasta Katowice, wypracował sobie pozycję jednej z najważniejszych orkiestr muzyki dawnej w Polsce. Zespół wydał do tej pory 3 płyty, z których dwie nominowane były do nagrody Fryderyk: Jasnogórska Muzyka Dawna – Musica Claromontana vol. 58 oraz Muzyka francuskich Mistrzów z nagraniami koncertowymi zespołu. Pod koniec roku 2018 ukaże się płyta z Concerti grossi Francesco Scarlattiego.

Orkiestra Historyczna ma także za sobą międzynarodowe realizacje dwóch współczesnych premier scenicznych oper: Didone abbandonata D. Sarriego (2014) oraz Arminio J.A. Hassego (2016), a w najbliższych planach {oh!} jest kolejna operowa produkcja – Gismondo, re di Polonia Leonardo Vinciego z M.E. Cencicem w tytułowej roli, która zaprezentowana zostanie m.in. w Theater an der Wien oraz najważniejszych estradach operowych Europy.

Dzięki współpracy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia od 2015 roku {oh!} regularnie koncertuje także w ramach cyklu Muzyka Dawna, mając możliwość realizacji najambitniejszych programów przy udziale znakomitych solistów, takich jak Andreas Staier, Lars Ulrik Mortensen, Julien Chauvin, Marco Beasley czy Jean-Guihen Qyeuras.