MAREK PASIECZNY

MAREK PASIECZNY

 

„Moim zdaniem Marek Pasieczny jest niezwykle inspirującym gitarzystą i kompozytorem. Jego muzyczny świat głęboko dotyka mnie niezwykłą osobowością i oryginalnością”.

ROLAND DYENS – gitarzysta i kompozytor (Paryż, Francja, październik 2008)

 

„Pasieczny mimo bardzo młodego wieku, jest już jednym z najważniejszych gitarzystów-muzyków-kompozytorów naszych czasów”.

CARLO DOMENICONI – gitarzysta i kompozytor (Berlin, Niemcy, maj 2010)

 

Wielokrotnie nagradzany kompozytor i gitarzysta Marek Pasieczny należy do jednego z najbardziej wpływowych i cenionych kompozytorów obecnie piszących na gitarę na świecie. Pasieczny posiada trzy tytuły magistra sztuki (Masters’s Degree) z uczelni: Royal Conservatoire of Scotland, Glasgow, Wielka Brytania (kompozycja, wykonawstwo z wyróżnieniem) oraz Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego, Wrocław (wykonawstwo z wyróżnieniem).  W 2010 roku Pasieczny rozpoczął doktorat łączony w zakresie wykonawstwa i kompozycji w Australii, w 2012 roku powrócił do Europy. W grudniu 2015 roku obronił doktorat na The University of Surrey, Guildford, Wielka Brytania, gdzie również wykładał kompozycje i orkiestrację. 

Jako kompozytor, gitarzysta, wykładowca i juror pojawia się regularnie na festiwalach w Europie (Polska, Francja, Niemcy, Czechy, Grecja, Turcja, Szwajcaria, Austria, Wielka Brytania, Bośnia i Hercegowina, Włochy), Azji (Chiny, Japonia), USA, Kanadzie, Rosji, Australii, Nowej Zelandii oraz Republice Południowej Afryki.

Kompozycje Pasiecznego obejmują ponad 150 utworów na instrumenty solowe, duety, tria, kwartety smyczkowe, kwartety fortepianowe, kwintety (barokowy kwartet smyczkowy i 13-chórowa lutnia barokowa, kwartet smyczkowy i gitarowy, kwintety dęte), duże zespoły (orkiestry kameralne, orkiestry symfoniczne), dziewięć koncertów (na gitarę, dwie gitary, tubę, gitarę i klarnet) oraz utwory na chór mieszany.

Pasieczny komponował dla oraz współpracował z takimi muzykami jak: Pat Metheny (CD Upojenie), Anna Maria Jopek, Odair and Clarice Assad, David Russell, Roland Dyens, Carlo Domeniconi, Ana Vidović, Andrew York, Pavel Steidl, Edoardo Catemario, Gabriel Bianco, Krzysztof Pełech, Duo Melis i wielu innych.

Premiery jego utworów miały miejsce w wielu salach koncertowych, takich jak Sala im. Witolda Lutosławskiego (Warszawa), Wigmore Hall i Royal Albert Hall w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Katedra w Canterbury, He Luting Hall oraz He Lv Ting Hall w Szanghaju.

Od 2012 roku Pasieczny został przyjęty do grona „artystów D’Addario” oraz pojawił się na okładce prestiżowego brytyjskiego „Classical Guitar Magazine”. Więcej na pasieczny.com.