Marcin Dylla

dylla

Zaliczany jest przez wielu krytyków muzycznych i melomanów do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej ilości nagród na konkursach muzycznych. W latach 1996-2007 dziewiętnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i USA.

Wielokrotnie honorowany był nagrodami publiczności oraz orkiestr, z którymi występował. W 2002 roku na 7. Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii Marcin Dylla otrzymał nagrodę krytyków muzycznych – „Złotą gitarę” dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty.

Płyta CD nagrana dla wytworni Naxos, znalazła sie w dziesiątce najlepiej sprzedających się albumów tej firmy w roku 2008, natomiast płyta DVD „ Wawel o zmierzchu” została nominowana do nagrody „Fryderyk” w roku 2010.

Renomę Marcina Dylli w artystycznym życiu Europy ugruntowuje udział w wielu festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich, współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz liczne recitale w prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak: Konzerthaus i  Musikverein w Wiedniu, Auditorio Nacional w Madrycie, Filharmonia w Sankt Petersburgu, Sala im. Czajkowskiego w Moskwie, Kleinhans Music Hall w Buffalo, Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Zdobycie pierwszej nagrody na konkursie gitarowym GFA w Los Angeles, uważanym za najbardziej prestiżowy na świecie, zaowocowało trasą koncertową w ponad 60 miastach USA, Kanady i Meksyku.

Po jego recitalu w Waszyngtonie, The Washington Post napisał: „Jeśli ktokolwiek miałby wątpliwości, że Marcin Dylla należy do najbardziej utalentowanych gitarzystów naszej planety, to tego wieczoru zostały one rozwiane całkowicie”.

Marcin Dylla urodził się 6 czerwca 1976 r. w Chorzowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. W latach 1995-2000 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary prof. Wandy Palacz. Edukację muzyczną kontynuował na zagranicznych uczelniach: w Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem prof. Oscara Ghiglii, w Akademii Muzycznej we Freiburgu pod kierunkiem prof. Sonji Prunnbauer oraz w Konservatorium Muzycznym w Maastricht pod kierunkiem prof. Carlo Marchione.