ŁUKASZ KUROPACZEWSKI

ŁUKASZ KUROPACZEWSKI

Urodził się w 1981 roku w Gnieźnie, mieszkał w Strzałkowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 10 lat w Słupcy i Koninie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego. W 2003 roku rozpoczął studia w klasie Maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA, które ukończył w 2008 roku.

Występował z recitalami w Polsce, Rosji, Czechach, Bułgarii, Niemczech, Francji, Anglii, Hiszpanii, Serbii, Kosowie, Grecji, Japonii, Chinach, Kanadzie, USA, Meksyku, Panamie, na Islandii, Węgrzech, Słowacji, Białorusi oraz Wyspach Kanaryjskich. Występował w najważniejszych salach koncertowych świata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali im. P. Czajkowskiego w Moskwie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Często występuje jako kameralista – m.in. z Orion String Quartet (USA), Avim Avitalem (Izrael), Chenem Reissem (Izrael), Richardem Galliano (Francja), Maciejem Frąckiewiczem, Agatą Szymczewską, Łukaszem Długoszem czy Andrzejem Bauerem.

Kuropaczewski jest wziętym wykładowcą gitary. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych w Europie oraz na uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. W latach 2007-2010 był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, a od 2008 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Nagrał pięć płyt kompaktowych. Trzy ostatnie (Polish Music, Aqua e Vinho i Nocturnal) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyka w kategoriach: Najwybitniejszy Album – Muzyka Polska, Najwybitniejszy Album – Muzyka Kameralna, Najwybitniejszy Album – Recital Solowy.

Kuropaczewski dokonał wielu premier polskich i światowych takich kompozytorów, jak: A. Tansman (Hommage a de Falla – z orkiestrą Amadeus w 2010 roku w Łodzi, Petit Concerto w 2015 roku w Poznaniu), K. Meyer (Concerto – z orkiestrą Amadeus w 2010 roku w Gnieźnie i Poznaniu, Triptych Sonata – podczas Caramoor Festival w Nowym Jorku w 2015 roku), A. Gilardino (Jerusalem Concerto – wraz z A. Avitalem w 2014 roku w Gnieźnie i Poznaniu, Letters to Fryderyk Sonata), M. Neikrug (Acequias Quintet – z Orion String Quartet w 2015 roku podczas Santa Fe Chamber Music Festival w Santa Fe, USA, Three Pieces for Guitar – w 2016 roku w  Baltimore), Mikołaj Górecki (Arioso e Furioso – z orkiestra Aukso w 2014 roku podczas Śląskiej Jesieni Gitarowej w Tychach).

Kuropaczewski gra na gitarach Rossa Gutmeiera (USA) i Leszka Gajdzika. Używa strun Savarez Alliance Corum.