FRANCESCO BUZZURRO

FRANCESCO BUZZURRO

 

Długoletnia, wyjątkowa relacja Francesco Buzzurro z gitarą zaczęła się już w młodym wieku. Kiedy artysta miał sześć lat ojciec dał mu pierwszą gitarę, na której Francesco zaczął naukę gry klasycznej. Po uzyskaniu dyplomu w Konserwatorium Antonio Scontrino w Trapani umiejętności swoje doskonalił w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie pod okiem takich muzyków jak David Russell, Alberto Ponce, Hopkinson Smith i John Duarte. Po ukończeniu studiów w zakresie języków obcych i literatury rozpoczął intensywną działalność koncertową, która umożliwiła mu podróżowanie po całym świecie: od Ameryki, przez Meksyk, do Niemiec, Hiszpanii i Turcji. Jako gitarzysta klasyczny wygrał trzy krajowe konkursy gitarowe. Oprócz studiów z muzyki klasycznej i zamiłowania do muzyki ludowej, Francesco wkrótce zainteresował się muzyką jazzową i z wyróżnieniem ukończył wydział jazzu.

Dzięki głębokim poszukiwaniom w obrębie tego specyficznego gatunku muzyki, odnalazł swój indywidualny i niepowtarzalny styl improwizacji, w którym usłyszeć można wpływy bossa novy, muzyki etnicznej i latynoskiego jazzu. Dzięki swojej charakterystycznej technice improwizacji na gitarze klasycznej i opinii gitarzysty wykraczającego poza schematy, jest co roku zapraszany przez Uniwersytet Południowej Kalifornii w Los Angeles, gdzie prowadzi seminaria zarówno na klasycznych, jak i jazzowych wydziałach gitarowych.

Jego talent i umiejętności sprawiły, że koncertuje z trzema prestiżowymi sycylijskimi orkiestrami: Sicilia Jazz Big Band, Orchestra Jazz Siciliana oraz Orchestra di Musica Contemporanea Città di Palermo. Grając z tymi uznanymi zespołami miał możliwość występowania z międzynarodowymi i krajowymi muzykami jazzowymi oraz popowymi, takimi jak Toots Thielemans, Diane Schurr, Arturo Sandoval, Peter Erskine, Phil Woods, Richard Smith, Antonella Ruggiero, Renzo Arbore, Lucio Dalla Joe Bowie, Bob Mintzer, Bill Russo, Vince Mendoza, Frank Foster, Bireli Lagréne czy Mickey Howard.

W 2010 roku został nagrodzony przez Prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano za ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego Io Ricordio (Pamiętam). W ostatnim czasie nagrał dwie płyty sygnowane swoim nazwiskiem – One World, Two Guitars w duecie z Richardem Smithem oraz One Man Band, solowy album dla wytwórni German Label Acoustic. Dziś jest jednym z najbardziej cenionych i wszechstronnych włoskich gitarzystów. Uczy gitary jazzowej w Konserwatorium Giuseppe Martucci w Salerno.