EUROPEJSKI KWARTET GITAROWY

EUROPEJSKI KWARTET GITAROWY

                                                        Dukić/Steidl/Fellow/Reentko

 

„Dwie legendy gitary klasycznej spotykają dwóch wirtuozów fingerstyle’u i razem tworzą nowe, innowacyjne brzmienie instrumentu”.

„Nie myśl o gitarze klasycznej – oczekuj nowych doświadczeń w muzyce koncertowej”.

„Narodziny nowej, błyszczącej gwiazdy na koncertowym niebie”.

 

Tymi właśnie słowami gazeta „Dresdner Neueste Nachrichten” opisała debiutancki koncert zespołu w Dreźnie wiosną 2012 roku. Spotkaniu dwóch światowych gwiazd gitary klasycznej z dwoma najwybitniejszymi bohaterami sceny gitary akustycznej towarzyszyło entuzjastyczne przyjęcie zarówno krytyków, jak i publiczności. Nic więc dziwnego, że po ich debiucie posypały się zaproszenia na festiwale na całym świecie, w tym te międzynarodowe o ogromnym znaczeniu (m.in. Ravinia Festival w Chicago czy Bergen Music Festival), a także inne prestiżowe wydarzenia w Meksyku, USA, Francji, Hiszpanii, Kolumbii, Austrii i Szwajcarii. Inni muzycy, tacy jak Giora Feidman, legenda muzyki klezmerskiej, również wyrażali swój podziw dla ich muzyki.

Danza to tytuł obecnego programu kwartetu, łączącego intensywną, wirtuozowską, porywającą muzykę Ameryki Południowej i Europy, zabierającego słuchaczy w ekscytującą muzyczną podróż. Unikalne interpretacje utworów Astora Piazzolli i tańców paragwajskiej legendy gitary Agustína Barriosa mieszają się z melodyjnymi kompozycjami mistrza Niccola Paganiniego i skomplikowanymi rytmami tańców bałkańskich (Dušan Bogdanović). Utwory Thomasa Fellowa i Reentko zawierają również elementy współczesnej muzyki koncertowej, muzyki świata i jazzu w nowoczesnym ujęciu.

 

Zoran Dukić (Chorwacja) to jeden z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych naszych czasów. Jego koncerty, zarówno jako solisty, jak i z orkiestrą, pozostawiają długotrwałe wrażenia zarówno na publiczności, jak i krytykach. Obecnie prowadzi zajęcia na wielu europejskich uczelniach, w tym na uniwersytetach w Barcelonie (Hiszpania) i w Hadze (Holandia), gdzie ma szansę zapoczątkować jedną z najlepszych klas gitary na całym świecie.

 

Pavel Steidl (Czechy) to prawdziwa legenda gitary klasycznej. Odkąd zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Radio France w Paryżu w 1982 roku, stał się jednym z najsłynniejszych solistów swojego pokolenia. Niezrównana umiejętność tworzenia niepowtarzalnego brzemienia sprawia, że ​​jego interpretacje są klasą samą w sobie.

 

Thomas Fellow (Niemcy) jest znakomitym gitarzystą i wspaniałym wirtuozem. Uważany za jednego z najlepszych muzyków sesyjnych na świecie. Duet muzyczny, który stworzył – „Friend ‚n Fellow”, po ponad 1500 koncertach na całym świecie (z takimi legendami jak Ray Charles, Al Jarreau czy Luther Allison) uważany jest za jeden z wiodących projektów tego rodzaju.

 

Reentko Dirks (Niemcy) to wielokrotnie nagradzany i ceniony gitarzysta oraz kompozytor. Pisał muzykę dla artystów Cirque du Soleil i Baletu Semperoper. Jest jednym z nielicznych gitarzystów rozchwytywanych zarówno w świecie klasycznym, jak i na scenach muzyki pop i muzyki świata.