DAVID ADORJÁN

DAVID ADORJÁN

 

Urodzony w Kolonii w 1972 roku, David Adorján swoją pierwszą lekcję gry na wiolonczeli otrzymał w wieku pięciu lat. Później uczył się u Jana Poláska, Fransa Helmersona i Heinricha Schiffa.

W 1999 roku został głównym wiolonczelistą Niemieckiej Orkiestry Symfonicznej w Berlinie. Jako solista koncertował z różnymi wybitnymi orkiestrami w Niemczech, Włoszech, Francji, Turcji, Austrii, Japonii i Ameryce Południowej pod kierunkiem wielu dyrygentów, w tym Christophera Hogwooda, Michaela Gielena i Marissa Jansonsa.

Jego partnerami muzycznymi są: Renaud Capuçon, Daishin Kashimoto, Jörg Widmann, Amihai Grosz, Alexander Lonquich, Sir Simon Rattle i Magdalena Kožená. Wraz z żoną Rahel Rilling David Adorján planuje i kieruje Festiwalem Muzyki Kameralnej Hohenstaufen, który w roku 2015 obchodził swoje dziesięciolecie.

Wytwórnie radiowe i płytowe, takie jak CPO, Thorofon i Hänssler CLASSIC, udokumentowały jego twórczość artystyczną. Od 2004 do 2016 roku wykładał na Berlińskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Jego instrument to wiolonczela z pracowni Carla Giuseppa Testora z 1697 roku.