CLARICE ASSAD

CLARICE ASSAD

 

Clarice Assad to nominowana do nagrody Grammy brazylijsko-amerykańska kompozytorka, wykonawczyni i pedagog, pełna muzycznej głębi i wszechstronności. Jej muzyka była zamawiana przez m.in. Carnegie Hall, Chamber Music Society of Lincoln Center, Orquestra Sinfônica de São Paulo, General Electric, Sybarite5, Cedille Records, Vail Music Festival i La Jolla Music Festival. Jej utwory nagrywały jedne z najbardziej znanych postaci współczesnej sceny muzycznej, w tym Dame Evelyn Glennie, Yo-Yo Ma, Nadja Salerno-Sonnenberg i Liang Wang.

Assad była kompozytorem-rezydentem w Albany Symphony, Cabrillo Festival of Contemporary Music, New Century Chamber Orchestra i Boston Landmarks Orchestra. Jest laureatką takich nagród, jak Aaron Copland Award, New Music USA, Van Lier Fellowship, League of American Orchestras, NPC’s All Songs Considered, Mcknight Visiting Composer Fellowship oraz The American Composers Forum’s National Composition Competition, otrzymała również kilka nagród kompozytorskich ASCAP (Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Producentów). Muzyka Assad jest reprezentowana przez wytwórnie takie jak Cedille Records, SONY Masterworks, Nonsuch, Adventure Music, Edge, Telarc, NSS Music, GHA i CHANDOS.

Jako wykonawczyni, Clarice dzieliła scenę z Bobbym McFerrinem, Anatem Cohenem, Nadią Sirotą, Paquito D’Riverą, Tomem Harrellem, Marilyn Mazur i Mikiem Marshallem oraz wieloma innymi wybitnymi muzykami. Występowała na wielu scenach i festiwalach, w tym Jazz at Lincoln Center, Caramoor International Jazz Festival, Carnegie Hall, The Metropolitan Museum of Art, Concertgebow, Le Casino de Paris i Le Palais des Beaux-Arts w Brukseli.

Przez LA Times okrzyknięta „olśniewającą solistką”, Clarice śpiewa po portugalsku, hiszpańsku, francusku, włosku i angielsku, a także nie ustaje w odkrywaniu głosu jako instrumentu, tworząc w swojej muzyce szeroką gamę innowacyjnych faktur i bogatych technik słownych. Takie zainteresowanie ludzkim głosem połączone z pasją do muzyki orkiestrowej doprowadziło do powstania pierwszego na świecie koncertu śpiewu scat, z którym występuje często z orkiestrami na całym świecie.

Jako nauczyciel z pasją, Clarice jest założycielką VOXploration – twórczego warsztatu badającego ciało i głos jako instrumenty muzyczne, który łączy improwizację, pisanie piosenek i elementy kompozycyjne. VOX otrzymał granty i nagrody od brazylijskich fundacji, takich jak CAIXA CULTURAL i SESC. Artystka prowadziła również warsztaty w Stanach Zjednoczonych, Katarze, Polsce, Danii i we Włoszech. Obecnie Assad pracuje nad programem edukacyjnym w południowej części Chicago, we współpracy z Old Town School of Folk Music.Ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Roosevelta oraz uzyskała tytuł magistra na University of Michigan School of Music, gdzie studiowała u Michaela Daugherty’ego, Susan Botti i Evana Chambersa. Jej utwory publikowane są we Francji (Editions Lemoine), Niemczech (Trekel), Brazylii (Criadores do Brasil) oraz przez Virtual Artists Collective Publishing (VACP), firmie wydawniczej współzałożonej z poetą i filozofem Stevem Schroederem.