BRASIL GUITAR DUO

BRASIL GUITAR DUO

                                              Douglas Lora & João Luiz

 

Brasil Guitar Duo, zwycięzcy konkursu Concert Artists Guild International Competition w 2006 roku, wychwalani przez „Classical Guitar Magazine” za swoją „muzyczną dojrzałość i techniczną wirtuozerię”, czują się wyśmienicie wykonując zarówno muzykę klasyczną, jak i szeroko pojętą muzykę świata. Ich innowacyjne programy występów łączą muzykę klasyczną z muzyką brazylijską, czego rezultatem są koncerty na całym świecie, jak i stale powiększający się katalog nagrań. Duet występował na całym globie, odwiedzając znaczące festiwale na Kubie, Bermudach, w Niemczech, Kanadzie, Korei Południowej, Kolumbii, Brazylii, Austrii, Panamie i Polsce. Wśród ostatnich koncertów w USA znalazły się recitale w Nowym Jorku, Miami, Houston, Dallas/Fort Worth, St. Louis, Tucson, Seattle, Santa Barbara, San Luis Obispo, Nashville, San Jose oraz Oakland.

Duet, będąc zaangażowanym w wykonawstwo nowej muzyki kameralnej z udziałem gitary, w październiku 2014 roku współpracował z wiolonczelistami Yo-Yo Ma i Carlosem Prieto, prawykonując utwór na dwie wiolonczele i dwie gitary El arco y la lira, skomponowany przez cenionego kubańskiego twórcę Leo Brouwera. W trakcie tego samego koncertu, który obył się w ramach szóstej edycji Festiwalu Leo Brouwera w Hawanie, duet wykonał Sonatę de Los Viajeros na dwie gitary. Utwór ten został prawykonany przez nich poprzedniego miesiąca w USA, jak również zarejestrowany na wydanej przez Naxos płycie zawierającej wszystkie duety Brouwera. W 2016 roku płyta została nominowana do Latin Grammy w kategorii Best New Composition.

Jako gorliwi zwolennicy zarówno tradycyjnych jak i nowych koncertów na dwie gitary i orkiestrę, Douglas Lora & João Luiz w czerwcu 2012 roku wraz z São Paulo Symphony Orchestra pod dyrekcją Giancarlo Guerrero prawykonali Concerto Caboclo na dwie gitary i orkiestrę autorstwa brazylijskiego kompozytora Paulo Bellinatiego. Utwór wykonywali również po raz pierwszy w USA w kwietniu 2013 roku.

W lutym 2016 roku zarejestrowali koncert Bellinatiego razem z kompozycją Leo Brouwera – koncertem Book of Signs. Nagrania dokonano wspólnie z Delaware Symphony Orchestra pod dyrekcją Davida Amado. Płyta, zatytułowana Book of Signs, ukazała się w kwietniu 2018 roku. Duet koncertował również z innymi orkiestrami, m.in. z Dallas Symphony, Houston Symphony, Dayton Philharmonic, Lancaster (OH) Symphony oraz Philharmonic Orchestra of the Americas w Nowym Jorku.

Duet jest bardzo aktywny na polu nagrań płytowych. Wśród ich ostatnich wydawnictw wymienić można płytę Ghosting (CAG Records, lipiec 2017), na którą składa się unikalna mozaika utworów klasycznych oraz brazylijskich, w tym m.in. ich własne kompozycje oraz tytułowy utwór skomponowany dla nich przez gitarzystę-kompozytora Davida Leisnera. Płyta ta nawiązuje do pierwszego krążka duetu wydanego przez CAG Records – Bom Partido z 2007 roku, który zawierał brazylijski repertuar. „Classical Guitar Magazine” tak pisał o płycie: „Dojrzałość muzykalności i wirtuozerii technicznej zawarta na debiutanckim nagraniu João Luiza i Douglasa Lory jest po prostu wyjątkowa… Oryginalne kompozycje Lory wyśmienicie współgrają z „wielkimi nazwiskami”, są dobrze wykonane i bardzo atrakcyjne”.

Duet wydał także dwie ciepło przyjęte przez krytyków płyty zawierające wszystkie dzieła na dwie gitary Mario Castelnuovo-Tedesco, wydane przez Naxos w latach 2008-2009. Przychylnie oceniana była także płyta wydana we współpracy z flecistką Mariną Piccinini, która zawiera wszystkie sonaty fletowe Jana Sebastiana Bacha, zaaranżowane przez duet na flet oraz dwie gitary.

Brasil Guitar Duo aktywnie dąży do poszerzenia repertuaru na dwie gitary, począwszy od tego, że Lora sam komponuje, a Luiz aranżuje zarówno muzykę klasyczną, jak i brazylijską. Występując często w różnych nietradycyjnych przestrzeniach koncertowych, duet łączy szeroki repertuar muzyki klasycznej (m.in. Bach, Sor, Scarlatti, Rameau, Debussy) z tradycyjnymi brazylijskimi formami tanecznymi, takimi jak choro, samba, maxixe i baião.

Członkowie duetu – João Luiz i Douglas Lora – poznali się w São Paulo jako nastoletni studenci gitary i występują razem od dwudziestu lat. Głównym nauczycielem duetu był Henrique Pinto; uczęszczali także na zajęcia do Fabio Zanona, Paulo Martellego, Sergio Abreu oraz Alice Artzt. Douglas Lora uzyskał Master’s Degree na University of Miami’s Frost School of Music jako student dra Rene Gonzaleza. João Luiz otrzymał Master’s Degree w Mannes College the New School for Music w klasie Michaela Newmana, a dzięki stypendium Augustine Guitar Scholarship Fund uzyskał stopień doktora w Manhattan School of Music jako student Davida Leisnera. João jest kierownikiem kierunku muzyki kameralnej w Hunter College oraz szefem wydziału gitary w State University of New York-Purchase College.